Kolonėlės arba akustinės sistemos (AC) - labai svarbus elementas namų garso sistemai arba namų kino teatrui. Teisingas akustikos pasirinkimas įtakoja muzikos garso kokybę, ir net nesvarbu, kokius kitus komponentus pasirinkote, kolonėlės nusprendžia viską.

Priklausomai nuo naudojimo, akustinės sistemos yra skirstomos į kelias kategorijas. Muzikos klausimui, naudojamos klasikinių kolonėlių poros, kurios gali labai skirtis viena nuo kitos dydžiu, konstrukcija, ir, žinoma, kaina. Kartais prie tokių sistemų pridedamas žemų dažnių garsiakalbis, kad padidinti „bosų“ diapazoną. Namų kino sistemose su erdviniu garsu naudojamos daugiakanalės sistemos, kurios turi nuo 5 iki 8 ir daugiau garsiakalbių.

Renkamės kolonėles muzikai

Renkantis muzikos kolonėles, reikia atsižvelgti į keletą parametrų. Tradiciškai, atkuriamų dažnių diapazonas laikomas pagrindiniu: kuo jis platesnis, tuo tiksliau akustika perteikia instrumentų ir balsų garsus. Kaip taisyklė, geros kolonėlės, idealiai atkartojančios visą spektrą garsų, prie to turinčios didelį galingumą ir palaiko aukščiausią kokybę yra brangios. Laimei, šiuolaikinės technologijos nestovi vietoje ir gali pasiūlyti techninius sprendimus, kurie leis Jums gauti puikų garsą net mažų ir nebrangių sistemų pagalba. Praplėsti kompaktinių ir nebrangių garsiakalbių galimybes, labai rekomenduojama pridėti žemųjų dažnių garsiakalbį - specialus garsiakalbis žemiems dažniams, bosams. Svarbu, kad niekada nebus vėlu papildyti sistemą – Jūs galite pradėti nuo įsigijimo kolonėlių poros, o jau vėliau užsiimti jų galimybių didinimu.

Bet kuriuo atveju atkreipkite dėmesį į šiuos Jums patinkančius akustinių sistemų parametrus:

    Galia. Teoriškai, kuo didesnis šis parametras, tuo didesnį garsą gali skleisti kolonėlės, tačiau garsas ne visada reikalingas. Praktikoje, galima sakyti, kad galios niekada nebūna per daug - galingesnės akustinės sistemos leis ne tik klausytis muzikos garsiau – būtinybės gali ir nebūti - bet suteiks rezervą, kuris labai teigiamai veikia bendrą garso kokybę.


    Nominali varža - matuojama omais (Ω, Om). Varžos dydis nėra susijęs su kolonėlių kokybe ar galia, tai tik charakteristika, leidžianti jums nustatyti, ar akustinė sistema yra suderinamą su jūsų stiprintuvu. Patikrinkite stiprintuvo ar imtuvo galinę panelę ir sužinokite, su kokiu pasipriešinimu kolonėles jis palaiko - būtina, kad būtų ribose, nurodytose ten. Pavyzdžiui, jei stiprintuvas palaiko nuo 6 iki 8 Ω pasipriešinimą, prijunkti prie jo 4 Ω negalima. Kai kuriuose stiprintuvuose yra kolonėlių varžos jungiklis; šiuo atveju, prieš jį įjungiant, šį jungiklį turite nustatyti į teisingą padėtį.


    Dažnių diapazonas. Kuo didesnis, tuo geriau, bet galima sakyti, kad gerose muzikos kolonėlėse jie turėtų būti 50-20 000 Hz. Jei Jūsų pasirinktame modelyje yra platesnis dažnių diapazonas, tai yra puikus ženklas!


    Juostų skaičius. Siekiant pagerinti efektyvumą didžiausiuose ir žemiausiuose dažniuose, akustinių sistemų kūrėjai skiria skirtingus garsiakalbius mažų ir aukštų garsų atkūrimui. Skaitoma, kad minimalus kiekis yra dviejų juostų - tai yra vienas specialus aukštų dažnių garsiakalbis, o vienas - vidutinių ir žemų dažnių. Brangiausiuose ir aukštos kokybės modeliuose , paprastai naudojama 3 juostos, išskiriant specialų vidurinių dažnių garsiakalbį.


    Išdėstymas fazoinvertoriaus angos. Fazoinvertorius paprastai atrodo kaip apvali skylė ant korpuso, į kurią vartotojai dažnai nekreipia dėmesio. Tačiau tai yra svarbus konstrukcijos elementas, padeda užtikrinti gerą boso garsą. Svarbu prisiminti, kad jei fazoinvertorius yra ant galinio skydo, tai kolonėlės negalima statyti pilnai prie sienos. Būtina užtikrinti mažiausiai 30-40 centimetrų tarpą. Priešingu atveju žemų dažnių garsai gali pablogėti arba jie gali groti tyliai.

Renkamės kolonėles namų kino sistemai

Renkantis kolonėles namų kino teatrui, galite remtis ankščiau pateiktais patarimais, kaip pasirinkti kolonėles muzikai, bet reikėtų nepamiršti egzistuojančių skirtumų tokių sistemų. Rinktis vertėtų nuo apsisprendimo, kiek kanalų bus jūsų sistemoje; paprastai jų skaičių nustato daugiakanalis imtuvas, kuris yra namų kino teatro garso sistemos širdis. Yra sistemos 5.1, 7.1 ir net su daugybe kanalų, tačiau mes nagrinėsime 5.1, populiariausią sistemą su 5 kolonėlėmis ir vienu žemų dažnių atskiru garsiakalbiu.

Priekinė akustinė sistema - pagrindinis sistemos komponentas. Tai yra dvi pagrindinės kolonėlės, stovinčios televizoriaus ekrano kairėje ir dešinėje. Namų kino akustinės sistemos vaidmeniui puikiai tiks jau turimos muzikinės kolonėlės, nes būtent ši pora akustinių sistemų atgamina didžiąją dalį garsų.

Erdvinio garso akustinė sistema - susidedant iš bent dviejų galinių kolonėlių. Šie garsiakalbiai yra dešinėje ir kairėje, už žiūrovų nugarų, gale, taip pat užtikrina pasinėrimą į filmo garso erdvę. Jų dėka, puikiai skamba 3D specialieji efektai, sprogimai, skraidančių objektų garsai ir atmosferiniai, erdvūs garsai.

Centrinio kanalo garsiakalbis – svarbu tam, kad aiškiai atkartoti aktoriaus dialogus, per jį perduodama daugiausia balsų filmuose. Jis yra tiesiogiai po TV ekranu arba virš jo.

Žemųjų dažnių garsiakalbis - specializuotas žemo dažnio garsiakalbis. Namų kino teatre jis ne tik išplečia boso garsų spektrą, bet taip pat perduoda žemus dažnius specialiesiems efektams, kurie yra labai reikalingi, žiūrėti šiuolaikinius filmus. Kaip taisyklė, jis yra aktyvus, tai yra jungiamas į maitinimą per rozetę ir prie daugiakanalio imtuvo per linijinę įvestį.

Žemų dažnių garsiakalbio pasirinkimas

Žemųjų dažnių garsiakalbis - gali žymiai išplėsti namų muzikos sistemos galimybes, o namų kino atveju - privalomas daiktais. Visų pirma pažymėsime, kad žemų dažnių garsiakalbis namų kino teatrui ir automobiliui - visiškai skirtingi dalykai ir niekada negali būti naudojami vienas vietoje kito. Pagrindinis kriterijus renkantis yra galios ir atkuriamųjų dažnių diapazonas. Kad neapsunkinti aprašymo, mes nurodysime paprastą taisyklę: jeigu Jūsų priekiniai garsiakalbiai - galingos grindų akustinės sistemos, tada žemų dažnių garsiakalbį reikia imti galingesnį, mažiausiai 100 vatų. Būtų geriau, jei atkuriamų dažnių diapazonas prasidėtų nuo 15-20 Hz. Jeigu Jūs naudojate priekines akustines sistemas, kaip nedideles kolonėles, Jums pakaks nedidelės žemų dažnių kolonėlės 50-80 vatų galios.

Geras aktyvus žemųjų dažnių garsiakalbis namų kino teatrui turėtų turėti linijinę įvestį per kurą jis bus prijungtas prie AV imtuvo. Kai kuriuose modeliuose yra aukšto lygio įėjimai, per kurį žemųjų dažnių garsiakalbis yra prijungtas tarp kolonėlių ir imtuvo - tokia schema tinka, jei imtuvas neturi linijinės išvesties žemųjų dažnių garsiakalbiui.

Iš žemųjų dažnių garsiakalbių verta atkreipti dėmesį į garso valdiklius ir fazes. Nustatymas pirmojo yra labai paprastas ir suprantamas: kuo aukštesnis jo lygis, tuo didesnis bosas; čia svarbu ne persistengti - dėl per stipraus boso gali būti sunku girdėti likusius garsus. Fazės reguliatorius gali būti pakopinis (įjungtas / išjungtas) ir sklandus. Jo paskirtis - pakoreguoti žemųjų dažnių garsiakalbio emisiją pagal konkrečias kambario savybes, kurioje jis įrengtas ir priekinės akustinės savybės.

Kai galiausiai nuspręsite diegimo vietą, paeksperimentuokite su nustatymais fazės: tam tikroje pozicijoje bosai bus tankesni ir aiškesni, o kitoje - šiek tiek neryškus ir silpnesnis; atitinkamai palikite fazę tokioje padėtyje, kur garso kokybė Jums labiausiai tenkina.

Par komplektiem

Www.rde.lt asortimente yra platus komplektų pasirinkimas, įskaitant optimaliai suderintas akustines sistemas ir imtuvus, kurie gali būti labai vertingi jūsų namų kino teatre.