
Kaip išsirinkti nešiojamąjį kompiuterį mokslams, darbui ar pramogoms? Į kokias kompiuterio charakteristikas reikėtų atkreipti dėmesį? Tikime, jog šis straipsnis padės apsispręsti.
Prieš pirkdami nešiojamąjį kompiuterį, apsispręskite, kokiu tikslu jį naudosite: ar Jums reikės paprasto kompiuterio interneto naršymui, muzikos klausymui, filmų peržiūrai, ar ketinate su juo dirbti, o gal norite turėti nešiojamąjį kompiuterį, kuris taps stalinio kompiuterio pakaitalu ir galės paleisti naujus žaidimus bei tiks darbui su daug resursų reikalaujančiomis programomis. Jeigu sau sąžiningai atsakysite į šį klausimą, bus paprasčiau išsirinkti nešiojamąjį kompiuterį iš šiuo metu siūlomo itin gausaus asortimento.
Į kokius parametrus reikia atkreipti dėmesį
Dydis ir svoris
Kai perkame nešiojamąjį kompiuterį, ieškome našiausio procesoriaus, optimalaus operatyviosios atminties kiekio, geros vaizdo plokštės, tačiau pamirštame apie itin svarbias savybes: dydį ir svorį. Norite visada po ranka turėti nešiojamąjį kompiuterį, dažnai išvažiuojate, o gal mėgstate dirbti jaukioje kavinukėje? Rinkitės lengvą ir kompaktišką, iki 1,5 kg svorio ir iki 14“ekranu, „Ultrabook“ klasės kompiuterį arba analogiškos „svorio kategorijos“ ir dydžio įrenginį, pavyzdžiui, hibridinį nešiojamąjį kompiuterį. Be abejo, jeigu planuojate įsigyti stalinio kompiuterio pakaitalą bei neketinate jo niekur vežioti, galite nekreipti dėmesio į aukščiau paminėtus parametrus.
Populiariausi gamintojai, pavyzdžiui, Asus, Acer, Lenovo, DELL, HP, gamina skirtingo našumo nešiojamuosius kompiuterius. Pats svarbiausias kompiuterio greitaveikos rodiklis yra jo pagrindinis procesorius. Šiuo metu rinkoje dominuoja „Intel“ kompanijos kuriami „Celeron“, „Pentium“, „Core i3“, „Core i5“, „Core i7“ serijų lustai. Esant tokiai gausybei skirtingų modelių ir modifikacijų, lengva pasimesti. Renkantis procesorių neverta kreipti dėmesio į jo taktinį dažnį ir branduolių skaičių – šie parametrai ne visada nusako tikrąjį našumą. Viskas, ko Jums reikia, pasirinkti tinkamą procesoriaus seriją ir kartą – kuo jos aukštesnės, tuo greitesnis ir efektyvesnis yra procesorius.
Mokslams, naršymui internete, tekstų rašymui ir kitiems nesudėtingiems darbams atlikti puikiai tiks nešiojamasis kompiuteris su „Celeron“, „Pentium“, „Core i3“ procesoriumi
Ne paslaptis, jog sudėtingi vaizdo apdorojimo darbai ar kompiuteriniai žaidimai reikalauja daug resursų, todėl verta atkreipti dėmesį į galingus „Core i5“, „Core i7“ procesorius su specialia „TurboBoost“ technologija, kuri leidžia automatiškai padidinti jo taktinį dažnį didelių apkrovų metu.
Operatyvioji atmintis (RAM) – antras pagal svarbą parametras. Kuo jos kiekis didesnis, tuo daugiau užduočių vienu metu gali atlikti kompiuteris.
Jeigu ieškote įrenginio bendravimui socialiniuose tinkluose, naršymui internete, muzikos klausymuisi ir teksto rašymui, jums visiškai užteks kompiuterio su 2–4 GB operatyviosios atminties.
Darbams, mokslams ir įprastoms pramogoms rinkitės kompiuterį su 4–6 GB RAM atminties.
O žaidimų fanai ir dirbantys su daug resursų „valgančiomis“ vaizdo apdorojimo programomis įvertins nešiojamuosius kompiuterius su 8-16 GB operatyviosios atminties.
Duomenų kaupiklis
Prieš įsigydami nešiojamąjį kompiuterį, atkreipkite dėmesį į jame įmontuotą duomenų kaupiklį. Šiuo metu egzistuoja 3 tipų standieji diskai:
Įprasti 500 GB – 1 TB standieji diskai, kuriuose galėsite sukaupti nuosavą filmų bei muzikos kolekciją, įsirašyti daugybę žaidimų, išsaugoti nuotraukas bei svarbiausius darbo dokumentus. Jeigu pasirinksite įprastą standųjį diską, atkreipkite dėmesį, kad jo sukimosi greitis būtų 7200 rpm.
SSD diskai užtikrina ypatingai didelį duomenų nuskaitymo ir įrašymo greitį: operacinė sistema bei programos startuos žymiai greičiau ir veiks efektyviau. Be to, SSD disko neskleidžia jokio triukšmo.
Hibridiniai (SSHD) kaupikliai, kuriuose dera išskirtinės SSD ir HDD laikmenų savybės: „Flash“ atmintinei būdinga sparta bei standartinio standaus disko talpumas.
Visgi, jeigu Jums neužteks integruoto duomenų kaupiklio talpos, visada galėsite prijungti išorinį USB diską, tik prieš tai įsitikinkite, ar nešiojamasis kompiuteris turi itin greitą USB 3.0 jungtį, leidžiančią perduoti duomenis iki 4,8 Gbit/s greičiu.
Ekranas ir vaizdo plokštė
Nešiojamasis kompiuteris – tai prietaisas, kuriuo kasdieną dirbsite bei pramogausite, todėl būtinai atkreipkite dėmesį į jo ekrano parametrus: dydį, paviršiaus tipą, raišką. Pasirinkimas turi priklausyti nuo Jūsų norų ir naudojimosi įpročių.
Nešiojamieji kompiuteriai su 14“ ir mažesniu ekranu idealiai tiks keliaujantiems arba dirbantiems kompiuteriu gan trumpą laiką.
15,6“ ekranas – universalus pasirinkimas komfortiškam darbui, mokslams ir pramogoms.
17,3“ ekraną turėtų rinktis dirbantys su grafika arba užkietėję filmų mėgėjai.
Ekrano paviršiaus tipas:
Matinis ekranas efektyviau išsklaido aplinkos šviesą, todėl Jums netrukdys blyksniai ir pašalinių objektų atspindžiai. Be to, ant tokio paviršiaus praktiškai nesimato nežymių įbrėžimų bei purvo. Toks ekranas puikiai tinka darbui.
Blizgiame ekrane filmai, nuotraukos, kompiuteriniai žaidimai bei kita vaizdo medžiaga atrodo kontrastingesnė, o spalvos – ryškesnės ir gražesnės! Rekomenduojame šį tipą, jei ieškote kompiuterio namams.
Jutiklinis ekranas patiks tiems, kurie negali atsitraukti nuo išmaniųjų telefonų ir planšečių. Nešiojamąjį kompiuterį galėsite valdyti nenaudodami pelės ir klaviatūros. Visos komandos ir programos aktyvuojamos keliais pirštų judesiais.
Nuo ekrano raiškos priklauso vaizdo detalumas ir aiškumas. Šiuo metu rinkoje išpopuliarėjo Full HD ar net išskirtinės UHD raiškos ekranai, užtikrinantys maksimalią vaizdo kokybę, reikalingą filmams, žaidimams, grafikos apdorojimo programoms.
Vaizdo plokštės skirstomos į integruotas ir neintegruotas. Integruotos vaizdo plokštės, pavyzdžiui, „Intel HD Graphics“ puikiai tiks beveik visoms kompiuterio funkcijoms atlikti. Jeigu nežaidžiate kompiuterinių žaidimų, nedirbate su 3D vaizdo modeliavimu ar itin sudėtingos nuotraukų, vaizdo įrašų redagavimo programomis bei norite sutaupyti, integruota plokštė – idealus pasirinkimas.
Neintegruota arba diskreti vaizdo plokštė – tai atskiras „minikompiuteris“ su nuosavu procesoriumi ir operatyviąja atmintimi. Vidutinės / aukštos klasės „NVIDIA Geforce“ ar „AMD Radeon“ kartu su galingu „Core i5“, „Core i7“ procesoriumi puikiai tiks naujiems kompiuteriniams žaidimams žaisti.
Operacinė sistema
Ne paslaptis, jog nešiojamasis kompiuteris be operacinės sistemos tėra tik tuščia dėžė, todėl vargu ar įvertinsite tokį pirkinį. Vis dėl to kartais gamintojai mąsto apie vartotojo pasirinkimo laisvę ir siūlo įsigyti nešiojamąjį kompiuterį be operacinės sistemos („FreeDOS“, „No OS“). Tokie nešiojamieji kompiuteriai yra pigesni, tačiau Jums reikia patiems pasirinkti ir įsidiegti norimą operacinę sistemą arba patikėti šį darbą profesionalams.
Kiti nešiojamieji kompiuteriai parduodami jau su gamykliškai įdiegtomis Windows ar Linux operacinėmis sistemomis.
„Windows“ – pati populiariausia OS pasaulyje. Ji pasižymi gerai pažįstama patogia ir intuityvia vartotojo sąsaja, suderinamų programų ir žaidimų gausa, todėl idealiai tinka tiek namams, tiek darbui.
„Linux“ operacinė sistema savo funkcionalumu nė kiek nenusileidžia „Windows“. Didžiausias jos privalumas, jog Jums nereikės diegti kompiuterio darbą dažnai sulėtinančių antivirusinių programų, nes „Linux“ yra sukurta taip, kad pati save apsaugotų nuo kenkėjiškų programų ir virusų. Šią operacinę sistemą galima nuolatos atnaujinti bei plėsti jos funkcionalumą.
Nešiojamojo kompiuterio parametrų pavyzdžiai
Optimalus kompiuteris interneto naršymui, darbui ir mokslams turėtų turėti:
· Naujesnės kartos „Intel Celeron“, „Intel Pentium“, „Intel Core i3“ procesorių;
· Operatyviąją atmintį, kurios talpa yra 2–4 GB (interneto naršymui, bendravimui) arba 4–6 GB (darbui, mokslams);
· 500–999 GB talpos standųjį diską;
· Integruotą vaizdo plokštę, pavyzdžiui, „Intel HD Graphics“;
· Jeigu dažnai kažkur išvykstate ir norite visada po ranka turėti nešiojamąjį kompiuterį, jis turėtų būti maksimaliai lengvas (iki 2 kg, geriausiai aliuminio korpusu) ir su nedidesniu nei 15,6 colio ekranu;
· Gamykliškai įdiegtą „Windows“ ar „Linux“ operacinę sistemą arba be jos (tuo atveju jei pats norėsite įsidiegti);
· „Wi-Fi“, „Bluetooth“ belaidį ryšį;
· USB 3.0 jungtį ir HDMI lizdą (monitoriui, televizoriui, projektoriui prijungti).
· Integruotą vaizdo kamerą bendravimui tinkle.
Jeigu ieškote nešiojamojo kompiuterio darbui su daug resursų naudojančiomis programomis ar žaidimams, atkreipkite dėmesį į:
· Naujesnės kartos „Intel Core i5“, „Intel Core i7“ procesorių,
· Operatyviąją atmintį, kurios talpa yra 8–16 GB;
· Neintegruotą vidutinės / aukštos klasės „NVIDIA Geforce“ ar „AMD Radeon“ vaizdo plokštę;
· 1 TB ir didesnės talpos standųjį diską arba SSD kaupiklį;
· Full HD ar UHD raiškos ekraną;
· Gamykliškai įdiegtą „Windows“ operacinę sistemą (tuo atveju, jei pats norėsite įsidiegti norimą operacinę sistemą, rinkitės nešiojamąjį kompiuterį, pažymėtą „FreeDOS“ ar „No OS“).
· „Wi-Fi“, „Bluetooth“ belaidį ryšį;
· USB 3.0 jungtį ir HDMI lizdą (monitoriui, televizoriui, projektoriui prijungti).