Šiandien vaizdo registratoriai tapo itin aktualiu ir geidžiamu kiekvieno vairuotojo pirkiniu. Važiuojant automobiliu nuolat pasitaiko nenumatytų situacijų. Jeigu Jūs kelyje esate atsargus ir pareigingas vairuotojas, vaizdo registratorius padės Jums išspręsti ginčytinus atvejus, pavyzdžiui, policijoje ar teisme įrodyti savo nekaltumą, kadangi šis kompaktiškas prietaisas geba užfiksuoti potencialų eismo įvykį.

Septynmyliais žingsniais lekianti technologinė pažanga skatina šiuos „mini pagalbininkus“ nuolat tobulėti, todėl išsirinkti norimą prietaisą, atitinkantį geriausią kainos / kokybės santykį, tapo itin sudėtinga. Šiame straipsnyje mes pabandysime apžvelgti 5 pagrindines technines charakteristikas, į kurias reikėtų atsižvelgti prieš perkant vaizdo registratorių.

Filmavimo raiška

Filmavimo kokybė – pati svarbiausia vaizdo registratoriaus savybė. Verta paminėti, kad šiuolaikiniai vaizdo registratoriai filmuoja HD (1280 x 720) ir labai detalia „Full HD“ raiška (taškų kiekis 1920 x 1080). Rinkoje sutinkami ir VGA kokybe filmuojantys modeliai, bet tokiame įraše sunkiai įžvelgsite automobilio valstybinius numerius ar kitas itin svarbias smulkmenas.

Gaila, kad daugelis nebrangių vaizdo registratorių nors ir filmuoja deklaruojama „Full HD“ raiška, bet tuo pat metu pasižymi prastu vaizdu jutikliu, turinčiu tik 0,3 milijono taškų (0,3 mpx). Toks prietaisas tik „pritempia“ vaizdo skiriamąją gebą iki gamintojo skelbiamų 1920 x 1080 pikselių. Atsiminkite, kad norint turėti iš ties kokybiškus vaizdo įrašus, verta ieškoti vaizdo registratoriaus, kurio jutiklis turi 2 milijonus (2 mpx) ar daugiau aktyvių taškų.

Apžvalgos kampas

Objektyvo apžvalgos kampas parodo, kaip plačiai gali filmuoti vaizdo registratorius. Optimaliausias apžvalgos kampas būtų 120 laipsnių, kadangi registratorius ne tik užfiksuos priešais esantį kelią, bet ir aprėps įvykius, vykstančius kelkraštyje. Geras objektyvo apžvalgos kampas ir aukšta vaizdo kokybė užtikrina, jog vaizdo įraše Jūs galėsite įžiūrėti kelio ženklus, eismo dalyvius bei jų valstybinius numerius.

Rinkdamiesi vaizdo registratorių patikrinkite, koks jo apžvalgos kampas, kai yra filmuojama tam tikra nustatyta raiška. Dažnai būna taip, kad gamintojo nurodytas 120–140 kampas galimas tik filmuojant žemesnės kokybės vaizdą.

Taip pat nevertėtų vaikytis vaizdo registratoriaus su itin dideliu objektyvo apžvalgos kampu, nes šiuo atveju vaizdo įrašas kraštuose bus išplaukęs bei netoks detalus.

Atminties talpa ir vaizdo įrašymo režimai

Paprastai vaizdo registratoriuose būna įdiegti mažos talpos atminties moduliai arba vidinės atminties  gali visai nebūti – tai yra patogu gamintojui bei vartotojui, nes pirmasis gali sumažinti gamybos išlaidas, o antrasis – pats įsidėti norimos talpos SD / microSD / SDHC tipo bei kitas populiarias atminties korteles. Dauguma vaizdo registratorių palaiko korteles, kurių talpa yra nuo 8 iki 32 GB, įsigijus šiuolaikiškesnį modelį, jo atmintį galėsite praplėsti net iki 64 GB.

Kuo daugiau atminties bus įdiegta, tuo geriau – nereikės jaudintis dėl jos trūkumo, be to, įrašinėsite norimos trukmės, norimo formato vaizdą.

Egzistuoja du pagrindiniai vaizdo formatai: MPEG4 ir H.264.

Filmuojant H.264 formatu, naudojami sudėtingesni glaudinimo algoritmai nei MPEG4 versijoje. Tai reiškia, jog vaizdo bylos neužims tiek daug vietos atmintyje, bet bus išsaugota jų kokybė ir spalvų ryškumas. MPEG4 nėra toks pažangus, bet šiuo formatu filmuojantys vaizdo registratoriai dažniausiai kainuoja pigiau.

Ekranas

Ekrane iš karto galima peržiūrėti nufilmuotus vaizdo įrašus – tai yra itin patogu, kadangi nereikės vaizdo registratoriaus nešti namo ir prijungti prie savo nešiojamojo ar asmeninio kompiuterio.

Vaizdo registratorių ekranai yra pagaminti naudojant skystųjų kristalų (LCD) technologiją, o jų dydis svyruoja tarp 2 ir 2,7 colio.

Siūlome atkreipti dėmesį į pačią ekrano konstrukciją. Atlenkiami ekranai (panašius sutiksite vaizdo kamerose ir skaitmeniniuose fotoaparatuose) yra labai patogūs, nes leidžia vartotojui naudotis vaizdo registratoriumi nenuėmus jo nuo laikiklio.

Montavimas ir maitinimas

Vaizdo registratoriai montuojami ant priekinio automobilio stiklo vakuuminiu laikikliu arba specialia lipnia juosta.

Vakuuminis laikiklis leidžia lengvai ir greitai pritvirtinti vaizdo registratorių, taip pat panorėjus galėsite keisti jo vietą. Lyginant su lipnia juosta, toks tvirtinimo būdas turi savų trūkumų – važiuojant stipriai duobėtu keliu, laikiklis gali neatlaikyti vibracijos ir atsiklijuoti.

Tvirtinimas su specialia lipnia juosta yra patikimesnis, bet perkelti priklijuotą vaizdo registratorių į kitą vietą bus sudėtingiau. Vaizdo registratoriaus tvirtinimo būdą galite pasirinkti atsižvelgdami į kelių būklę, kuriais dažniausiai Jums tenka važinėti.

Vaizdo registratoriaus maitinimo adapteris jungiamas į 12 V cigarečių degiklio jungtį. Kai kurie registratoriai turi įmontuotą akumuliatorių, todėl gali veikti, kai automobilio variklis neužvestas, pavyzdžiui, palikus transporto priemonę stovėjimo aikštelėje. Be to, prietaisą galėsite pasiimti su savimi ir naudoti jį kaip įprastą filmavimo kamerą.

Kitos ypatybės

„G-sensorius“

Verta paminėti apie brangesniuose vaizdo registratoriuose naudojamą technologiją – „G-sensorių“. Šis jutiklis reaguoja į staigų judesį, pavyzdžiui, į netikėtą stabdymą, didelį pagreitėjimą ar posūkį, ir minėtas aplinkybes įvertina kaip potencialų eismo įvykį, todėl filmuojamas vaizdo įrašas išsaugomas atskiroje byloje ir nėra iš naujo perrašomas.

Judesių jutiklis

Judesių jutiklis reaguoja į judesį, atsiradusį jutiklio aprėpties zonoje, ir automatiškai įjungia vaizdo įrašymo režimą. Šią funkciją tikrai įvertins tie, kurie bijo erzinančių ilgapirščių ar neatsargiai automobilį statančių vairuotojų.

GPS

Jei norite sekti automobilio greitį ir maršrutą, rinkitės registratorių su GPS imtuvu. Vaizdo įrašas bus susietas su Jūsų važiavimo koordinatėmis, todėl galėsite stebėti filmavimo vietos padėtį „Google“ žemėlapiuose. Be to, GPS duomenų  tiesiog neįmanoma suklastoti, o tai, patikėkite, yra gana svarus argumentas tuo atveju, jei kelių policijai ketinate įrodyti, kad neviršijote leistino greičio ar norite nustatyti eismo įvykio vietą.

Vaizdo registratoriai – ne tik ištikimas pagalbininkas kelyje, jie tapo naujuoju „Youtube“ fenomenu. Žmonės masiškai internete pradėjo dalintis nufilmuotomis juokingomis situacijomis, kurios, manome, pradžiugins nė vieną žiūrovą.