Monitorius – tai prekė, kuri perkama gana ilgam laikui, todėl, prieš įsigydami naują monitorių, įvertinkite savo poreikius. Tai padaryti nėra labai sunku.

Atkreipkite dėmesį į monitoriaus įstrižainę (arba ekrano dydį), kuri matuojama coliais. Šiuo metu populiariausi 21,5–27“ monitoriai. Paprastai didesnis ekranas kainuoja daugiau, todėl rinkdamiesi sau tinkama dydį, atsižvelkite į individualius poreikius ir biudžetą. Didesni nei 27“ monitoriai gali visiškai pakeisti televizorių (tereikia tik prijungti skaitmeninės televizijos priedėlį) bei tinka vaizdo apdorojimo darbams, kuriems būtina kuo didesnė įstrižainė.

Ekrano formatas – dviejų ekrano kraštinių santykis. Šiuo metu patys populiariausi formatai – 16:9 ir 16:10. Jie puikiai tinka tiek darbui, tiek filmams, tiek žaidimams. Jeigu norite kažko išskirtinio, siūlome rinktis vis didesnį populiarumą įgaunantį 21:9 formatą. Tuo tarpu biudžetiniai 4:3 ir 5:4 formato monitoriai yra skirti darbui su tekstu: jo peržiūra, rašymu ir redagavimu.


Matymo kampas ir reakcijos laikas

Jeigu pageidaujate, kad rodomo vaizdo kokybė (ryškumas ir kontrastas) išliktų nepakitusi, kad ir kokiu kampu žiūrėtumėte, rinkitės ekraną, kurio horizontalus ir vertikalus matymo kampas būtų 170 / 160 ir daugiau.

Reakcijos laikas parodo, kiek milisekundžių reikia pikseliui atsinaujinti bei pakeisti savo ryškumą. Žmogaus akys nepastebės mažiau nei per 16 ms besikeičiančio pikselio, o daugelio monitorių reakcijos laikas yra tris kartus mažesnis – 5 ms. Tai yra labai svarbu, jei norite žaisti žaidimus bei dirbti su profesionaliomis vaizdo ir nuotraukų apdorojimo programomis.

Ryškumas

Ryškumas – ekrano spinduliuojamos šviesos kiekis, išreiškiamas kandelomis į kvadratinį metrą (cd/m²). Ryškumo rodiklio reikšmė aukščiau 250 cd/m² laikoma labai gera.

Matricos tipas

Monitoriaus matrica įtakoja ekrane rodomo vaizdo kokybę. Šiuo metu yra trys pagrindiniai matricų tipai:

Dėl greito reakcijos laiko TN tipo monitoriai itin gerai atkuria dinamiškas vaizdo scenas, tačiau pasižymi sąlyginai nedideliais apžvalgos kampais. Biudžetiniai TN monitoriai tiks darbui su dokumentais ir tekstu. Jeigu esate užkietėjęs elektroninio sporto entuziastas, rinkitės brangesnės klasės monitorių su TN matrica.

IPS matrica pasižymi ryškiomis bei sodriomis spalvomis ir itin plačiais žiūrėjimo kampais. Be abejo, toks monitorius puikiai tiks fotografams ir dizaineriams. O ir namų vartotojai galės mėgautis puikiu vaizdu ekrane.

MVA / PVA matrica yra tarpinis variantas tarp TN ir IPS. Jos pasižymi artima IPS spalvų gama, didesniu vaizdo kontrastu ir gan greitu reakcijos laiku. MVA / PVA matrica – puiki alternatyva IPS / PLS technologijoms.

Jungtys

Prieš pirkdami monitorių, atkreipkite dėmesį į jo jungtis. Dažniausiai ant galinės sienelės yra keli lizdai, leidžiantys prijungti monitorių prie kompiuterio ar kito vaizdo šaltinio.

VGA (arba D-SUB) analoginė vaizdo jungtis buvo sukurta 1987 metais ir naudojama iki šiol. Bus naudinga, jei turite seną kompiuterį, neturintį papildomų prijungimo galimybių.

DVI – skaitmeninė vaizdo signalo perdavimo sąsaja. Vienas iš populiariausių prijungimo būdų.

HDMI – šiuolaikiška skaitmeninė jungtis. Prie HDMI jungties galima prijungti daug kitų populiarių įrenginių: žaidimų kompiuterį, TV priedėlį, „Blue-ray“ diskų leistuvą ir t.t.

„DisplayPort“ jungtis skirta itin kokybiškam, aukštos raiškos vaizdui bei garsui priimti. „DisplayPort“ bus nepakeičiama tiems, kas turi „MacBook“ kompiuterį.

Kitos naudingos savybės

 „3D Ready“ monitorius geba atvaizduoti trimatį vaizdą. Tik neužmirškite įsigyti specialių 3D akinių.

Turint monitorių su įmontuotais garsiakalbiais, Jums nereikės pirkti papildomų garso kolonėlių. Jų galios užteks filmų žiūrėjimui bei žaidimams, o darbo stalas bus tvarkingesnis.

Reguliuojamas padėtis leidžia pasukti monitoriaus ekraną 90° kampu ir pakeisti jo padėtį iš horizontalios į vertikalią.

Imtuvinis derintuvas („TV tiuneris“) leis Jums žiūrėti mėgstamiausias televizijos laidas ir serialus. Itin pravartu tiems, kurie nori, jog tas pats prietaisas turėtų ir monitoriaus, ir televizoriaus funkcijas.

Ir pabaigai. Gerai apgalvokite, koks monitorius būtų Jums tinkamiausias, nes tai – pirkinys, kuriuo naudositės gan ilgą laiką.