Padaryti produktų (mėsos, žuvies, pusfabrikačių) atsargas didelei šeimai ilgam laikui, taip pat paruošti žiemai daržoves, uogas ir grybus yra paprasta netgi miesto sąlygomis ir su tuo padės šaldiklis. Atliekant užšaldymą uogos, vaisiai ir daržovės išsaugo daugiau vitaminų ir naudingųjų savybių, nei atliekant konservavimą. Šios apžvalgos tema „Šaldymo kamera — kaip ją pasirinkti ir pagrindinės charakteristikos“.

Tūris ir gabaritai

Renkantis šaldymo kamerą, svarbiausia vadovautis principu  – kuo daugiau žmonių šeimoje, tuo didesnis šaldymo kameros tūris Jums reikalingas. Šaldyklė, su ne mažesniu kaip 200 l tūriu, yra numatyta vidutiniškai šeimai iš dviejų suaugusiųjų ir dviejų vaikų. Toliau viskas priklauso nuo buitinės šaldymo kameros rūšies ir jos pastatymo vietos.

Jeigu Jūs turite erdvų butą ar privatų namą, arba turite vietos balkone, Jums verta pasižiūrėti talpią horizontalią šaldymo kamerą su atsidarančiu viršutiniu dangčiu (dėžutė, skrynia). Šaldymo dėžė padeda ilgam laikui padaryti dideles produktų (mėsos, žuvies, pusfabrikačių) atsargas, taip pat paruošti žiemai daržoves, uogas ir grybus.

Nepaisant to, kad horizontalioji šaldymo kamera yra talpesnė už vertikaliąją, kartais joje sunkiau rasti ir, atitinkamai, išsitraukti reikiamus produktus, ypač jei šaldymo kameros viduje nėra dėžučių ar lentynų. Todėl horizontalioji šaldymo kamera geriausiai tiks tiems šeimininkams, kurie arba padaro dideles atsargas, arba ketina saugoti joje vienarūšius produktus. Tarp kitko, jeigu Jūs neplanuojate dažnai ištraukti arba pridėti atsargų, tai tokia šaldyklė gali būti panaudota kaip spintelė.

Todėl vertikalioji šaldymo kamera geriausiai tiks tiems, kas dažnai naudojasi savo atsargomis. Be to, tokia šaldyklė sudarys puikią porą tokios pat spalvos šaldytuvui, ir neužims daug vietos netgi kompaktiškiausioje virtuvėje, savo didelio aukščio ir siauro pločio dėka.

Savo ruožtu, vertikalioji šaldymo kamera išoriškai primena spintą ar šaldytuvą, ir susidaro iš kelių sekcijų, su lentynomis arba dėžutėmis. Tokia šaldyklė yra su lentynėlėmis ir dėžutėmis ir kiekvienas produktas joje yra savo vietoje, nes produktai nesusimaišo ir juos paprasta surasti.

Įmontuota šaldymo kamera puikiai tiks nedidelėms virtuvėms, vasarnamiams. Tokia mini šaldymo kamera išoriškai yra panaši į stulpelį – neaukšta vertikalioji spintelė su durelėmis ir dėžutėmis arba lentynomis viduje.

Rankinis ar automatinis atitirpinimas

Kitas svarbus kriterijus renkantis šaldymo kamerą namams, ar tai šaldymo dėžė, ar vertikalioji šaldymo kamera, — tai jos atitirpinimo būdas.

Šaldymo kameros su rankine atitirpinimo sistema priežiūra reikalauja gana daug rūpesčių, ir pats procesas mažai kuo skiriasi nuo šaldytuvo atitirpinimo. Bent jau kartą per metus Jums teks atjungti šaldyklę nuo tinklo, visiškai atlaisvinti kamerą ir visas jos dėžutes ir lentynėles nuo produktų, ir laukti, kol ištirps visas ledas. Toliau Jums teks atsikratyti atitirpusio vandens, ir praplauti ir išdžiovinti šaldymo kameros vidų prieš jos panaudojimą.

Daug patogiau ir geriau pasirinkti šaldymo kamerą su sistema No Frost, kuri bus atitirpinama automatiškai. Be to, šaldymo kamera no frost yra gera tuo, kad produktai joje niekada neužšals iki ledo luito būklės netgi saugant ilgą laiką. Tačiau, nepamirškite vėdinti šaldyklę No Frost bent jau kartą per metus.

Šaldymo kamera: užšaldymo galingumas ir klasė

Renkantis šaldymo kamerą reikia skirti dėmesio šiems dviem parametrams: užšaldymo galingumui ir klasei.

Kuo daugiau produktų Jūs planuojate užšaldyti ir kuo didesnis vidaus tūris, tuo didesnį užšaldymo galingumą turi turėti Jūsų šaldymo kamera. Šeimai iš 4-ių žmonių visai tiks šaldyklė su galingumu 5-8 kg/para. Kuo daugiau yra užšaldymo klasės žvaigždučių, tuo ilgiau šaldyklėje galima saugoti produktus. Šaldymo kamera su viena žvaigždute numato saugojimo temperatūrą terminui iki savaitės esant — 6° С, su dviem žvaigždutėmis – iki 30 dienų esant — 12° С, su trim – iki 90 dienų esant — 18° С, o su keturiomis – užtikrina ilgiausią saugojimą 6-12 mėnesių esant — 18° С.

Aiškiai patogi bus šaldymo kamera su šalčio „paaukščiui“ sistemos buvimu, kurios atveju kiekvienas iš skyrių turi savo atskirą šalčio generatorių (garintuvą) ir savo temperatūrą, taip pat produktų saugojimo terminą.

Reikia pažymėti, kad, nepaisant aukštos užšaldymo klasės, dauguma šaldyklių ekonomiškai vartoja elektros energiją, ypač tos, kurios pažymėtos «А++» arba «А+++».

Svarbios funkcijos ir malonios smulkmenos

Patogiausia ir paprasčiausia valdymo atžvilgiu yra šaldymo kamera su sensoriumi arba elektroniniais klavišais, kurie leidžia Jums automatiškai nustatyti reikiamas programas. Ir įmontuota šaldymo kamera, ir šaldymo dėžė, ir vertikalioji šaldyklė visos turi platų sąrašą funkcijų ir programų, ir tam, kad Jūs jose susiorientuotumėte, trumpai išnagrinėsime įdomiausias iš jų. Šaldyklė su LED displėjumi leis Jums nesunkiai sekti visus procesus, režimus ir vėsinimo temperatūrą šaldymo kameros viduje.

Jeigu Jūs norite išsaugoti visą uogų, vaisių ir daržovių naudingųjų medžiagų ir vitaminų rinkinį, arba dažnai papildote atsargas, tai Jūs neapsieisite be funkcijos „Greitas užšaldymas“. Su ja temperatūra kameroje sumažėja iki minimumo, kas leidžia greitai užšaldyti naujus produktus, nepažeidus jau saugomų viduje paruošimų. Tokia šaldyklė puikiai išsaugos ir senąsias, ir naująsias atsargas, ilgą laiką.

Jeigu Jūsų namuose periodiškai kyla elektros energijos tiekimo pertrūkiai, tai Jūs deramai įvertinsite šalčio autoišsaugojimo funkciją, kurios dėka šaldymo kamera gali išsaugoti nustatytą temperatūrą (paprastai -9 laipsnių) per kelias paras.

O jeigu Jūs dažnai keliaujate, tai Jums bus nepakeičiamas režimas „atostogos“, kuris leidžia ilgą laiką išvengti pelėsių susidarymo ir nemalonaus kvapo atsiradimo tuščioje kameroje, taip pat saugoti produktus šaldymo kameroje su minimaliomis elektros energijos sąnaudomis.

Šaldymo  kamera su garsiniu arba šviesiniu informavimu apie temperatūros pokytį arba atidarytas dureles, taip pat su valdymo plokštės blokavimo funkcijos buvimu – geriausias pasirinkimas Jums, jeigu Jūs turite mažų vaikų.

Jūsų stilius

Atskirai stovinti šaldymo kamera, ar tai šaldymo dėžė, ar vertikalioji šaldyklė, be jokios abejonės, turi derėti su bendruoju patalpos stiliumi ir dizainu, ar tai virtuvė, sandėliukas, ar balkonas. Jūs galite parinkti bet kokią formą, dangos spalvą, kad pastatytumėte ją šalia šaldytuvo, ir t. t. ir pan. Įmontuota šaldymo kamera puikiai pasislėps į virtuvinius baldus ir sutaupys erdvę virtuvėje.

Turėkite omenyje, kad kai kurios iš jų turi galimybę perkabinti dureles ir pasirinkti pusę, į kurią šaldyklė atsidarys. Ši savybė gali pasirodyti labai naudinga, ypač nedidelei patalpai.

Rezultatai

Atsakant į klausimą apie šaldymo kameros pasirinkimą, lieka išvardinti tik pagrindinius šios apžvalgos punktus:

  1.   Apsispręskite su tūriu ir gabaritais: geriausia šaldymo kamera didelei šeimai ir didelėms atsargoms – horizontalioji šaldyklė arba šaldymo dėžė; įmontuota šaldymo kamera tam, kad kompaktiškai įstatyti ją į virtuvinius baldus; vertikalioji šaldyklė, kad pastatyti ją šalia aukšto šaldytuvo.
  2.   Geriausia šaldyklė – tai vienareikšmiškai šaldymo kamera no frost, t. y. su automatiniu atitirpinimu.
  3.   Šaldymo kamera – žvaigždučių ir klasių, kurios įtakoja saugojimo trukmę, pasirinkimas.
  4.   Geriausia šaldymo kamera turi tokias funkcijas, kaip: „Greitas užšaldymas“, Režimas „atostogos“, temperatūros pakitimo signalizacija, displėjus, apsauga nuo vaikų ir galimybė perkabinti dureles. Tokia šaldyklė – patogi ir praktiška.