Stacionarūs kompiuteriai praeityje buvo be galo populiarūs, bet dabar dažnam vartotojui kyla klausimas, ar vis dar verta įsigyti stacionarų kompiuterį. O gal geriau turėti nešiojamąjį kompiuterį, planšetę ar naujausią bei technologiškai pažangiausią išmanųjį telefoną? Vienareikšmiškai – verta. Ir tam turime tris svarbias priežastis:

 1. Stacionarūs kompiuteriai gali pasiūlyti geriausią kainos ir galios santykį. Norime pažymėti, kad analogiškos galios nešiojamasis kompiuteris kainuos brangiau nei stacionarus. Tai ypač aktualu dirbantiems su daug resursų reikalaujančiomis programomis ir žaidžiantiems naujausius kompiuterinius žaidimus.
 2. Modulinė konstrukcija – dar vienas nenuginčijamas privalumas. Kadangi kompiuterio dalys yra lengvai pakeičiamos, visada, jei to norite bei turite minimalias žinias apie techniką, galėsite atnaujinti savo įrenginį. Be to, iš didelio asortimento išsirinksite sau tinkamiausią monitorių, klaviatūrą, pelę ir garso kolonėles.
 3. Patikimumas: dėl didesnių matmenų korpuso ir efektyvesnės aušinimo sistemos, stacionarūs kompiuteriai gali be pertraukos veikti ilgiau nei nešiojamieji. Taip pat jų aptarnavimas yra paprastesnis ir pigesnis.

Jei nusprendėte įsigyti stacionarų kompiuterį, trumpai pristatysime jo svarbiausius parametrus.

Procesorius

Procesorius – svarbiausia kiekvieno kompiuterio dalis, kuri yra atsakinga už visų sistemos duomenų apdorojimą. Šiuo metu rinkoje dominuoja „Intel“ kompanijos kuriami procesoriai. Prieš renkantis procesorių, patartina iš anksto nuspręsti, kokiam tikslui bus naudojamas kompiuteris. Jei ieškosite tinkamiausio lusto, atkreipkite dėmesį į jo seriją ir kartą –  kuo jos aukštesnės, tuo greitesnis ir efektyvesnis bus procesorius. 

 

Tipas

Gamintojas

Serija

Karta

Branduolių skaičius

Biudžetinis namų / biuro kompiuteris

„Intel“

„Celeron“

„Pentium“

„Core i3“

2–4

2

Galingas namų / biuro kompiuteris

„Intel“

„Core i3“

„Core i5“

4–6

2–4

Biudžetinis žaidimų kompiuteris

„Intel“

„Core i3“

„Core i5“

4–6

2–4

Galingas žaidimų kompiuteris

„Intel“

„Core i5“

„Core i7“

4–6

2–4

 
Operatyvioji atmintis

Prieš perkant stacionarų kompiuterį, itin svarbu pasirinkti tinkamą operatyviosios atminties (RAM) kiekį. Čia galioja paprasta taisyklė – kuo jos kiekis didesnis, tuo daugiau užduočių vienu metu gali atlikti kompiuteris. Pavyzdžiui:

 • Biudžetinis namų / biuro kompiuteris turėtų turėti 2–4 GB,
 • Galingas namų / biuro kompiuteris – 4–8 GB,
 • Žaidimų kompiuteris – 8–16 GB.
Vaizdo plokštė

Vaizdo plokštė – tai įrenginys, kuris apdoroja vaizdą ir vėliau jį atvaizduoja monitoriuje. Jos skirstomos į integruotas ir neintegruotas (diskrečiosios). Šiuolaikinės integruotos vaizdo plokštės yra pagrindinio procesoriaus dalis. Nors ir naudoja bendrą operatyviąją atmintį, jos tinka visoms kompiuterio funkcijoms atlikti: darbui su biuro programomis ar dvimačio vaizdo redaktoriais, filmų peržiūrai, nesudėtingos grafikos šiuolaikiniam arba ankstesnės kartos kompiuteriniams žaidimams žaisti. Verta žinoti, jog aukštesnės klasės ir kartos procesoriai turi našesnes integruotas vaizdo plokštes  

Visgi, jei Jūsų tikslas žaisti naujausius kompiuterinius žaidimus ir dirbti su trimačio modeliavimo programomis, rinkitės kompiuterį su vidutinės ar aukštos klasės neintegruota „NVIDIA GeForce“ arba „AMD Radeon“ vaizdo plokšte.

Standusis diskas

Stacionaraus kompiuterio standžiajame diske saugoma operacinė sistema, įrašytos programos, žaidimai bei kitos Jūsų bylos. Verta žinoti, jog dažniausiai stacionariuose kompiuteriuose sutiksite dviejų tipų standžiuosius diskus:

Įprasti HDD diskai pasižymi didele talpa ir geru duomenų nuskaitymo / įrašymo greičiu. Paprastam vartotojui užteks 500 GB talpos standžioji disko. Bet, jei norite turėti užtektinai vietos žaidimams, asmeninei muzikos ar filmų kolekcijai, nesuskaičiuojamam dokumentų, nuotraukų skaičiui saugoti, rinkitės stacionarų kompiuterį su 1 TB ir didesnės talpos standžiuoju disku.

SSD diskai užtikrina ypatingai didelį duomenų nuskaitymo ir įrašymo greitį: operacinė sistema, programos bei žaidimai startuos žymiai greičiau ir veiks efektyviau. Be to, jie neskleidžia jokio triukšmo, kadangi visai neturi judančių dalių. Vienintelis SSD kaupiklio trūkumas – jo kaina, todėl šiuo metu populiariausi SSD yra 128–256 GB talpos. 

Operacinė sistema

Prieš įsigyjant stacionarų kompiuterį, įsitikinkite, ar jame jau yra įdiegta operacinė sistema. Ne paslaptis, kad bet kuris kompiuteris be operacinės sistemos tėra tik mikroschemų, laidų ir metalinių detalių rinkinys. Būtent operacinė sistema leis Jums išnaudoti nusipirkto kompiuterio galimybes: dirbti, mokytis ir pramogauti.

„Windows“ – pati populiariausia operacinė sistema pasaulyje, kuri pasižymi visiems gerai pažįstama grafine aplinka ir funkcijomis. Didžiausias jos privalumas – stulbinanti įvairių programų gausa, suderinamumas praktiškai su visų tipų bylomis, kompiuterių detalėmis ar prijungiamais įrenginiais. Be to, ši operacinė sistema yra būtina tiems, kurie ketina žaisti kompiuterinius žaidimus, nes jokia kita OS negali pasiūlyti tokio didelio žaidimų pasirinkimo kaip „Windows“.

Patikima ir saugi „Linux“ operacinė sistema savo funkcionalumu nė kiek nenusileidžia „Windows“ operacinei sistemai. Šiai operacinei sistemai nereikia įsigyti licencijos, nes „Linux“ yra nemokama operacinė sistema, todėl stacionarūs kompiuteriai kainuoja mažiau nei jų analogai su „Windows“. Taip pat Jums nereikės diegti kompiuterio darbą dažnai sulėtinančių antivirusinių programų, nes „Linux“ yra sukurta taip, kad pati save apsaugotų nuo kenkėjiškų programų ir virusų. „Linux“ operacinė sistema garantuoja kompiuterio savininko duomenų apsaugą ir konfidencialumą. Šią operacinę sistemą galima nuolatos atnaujinti bei plėsti jos funkcionalumą.

Jeigu išsirinksite stacionarų kompiuterį be operacinės sistemos („Free OS“, „No OS“), galėsite patys įsidiegti norimą OS arba patikėti šį darbą profesionalams.

Korpusas

Visi stacionaraus kompiuterio komponentai: pagrindinė plokštė, procesorius, RAM atmintis, vaizdo plokštė, duomenų kaupiklis yra sumontuoti korpuse. Verta pažymėti, kad šiuo metu egzistuoja kelių tipų (arba skirtingo „form faktoriaus“) korpusai:

 • SFF („Small Form Factor“) yra pačio mažiausio formato korpusas. Dažniausiai sutinkamas biuro kompiuteriuose. Vienas iš jo privalumų – itin kompaktiškas dydis, todėl toks kompiuteris nesunkiai tilps net ant popieriais apkrauto darbo stalo.
 • „Mini Tower“ yra mažas „bokšto“ tipo korpusas. Toks korpusas įprastai naudojamas namų ir biuro kompiuteriuose, bet sutinkamas ir tarp įrenginių, skirtų žaidimams.    
 • „Mid Tower“ – vidutinio dydžio „bokšto“ tipo korpusas. Tai yra, ko gero, idealiausias variantas ieškantiems santykinai ne daug vietos po stalu užimančio stacionaraus kompiuterio, kurį nesunkiai galėsite patobulinti ateityje, pavyzdžiui, įsidėti papildomus aušintuvus, standžiuosius diskus ir t.t.
 • „Full Tower“ – pats didžiausias formatas, kuris yra populiarus tarp entuziastų, mėgstančių nuolat modifikuoti savo įrenginį. Jame užteks vietos viskam: antrai vaizdo plokštei, duomenų kaupiklių masyvui, keliems optiniams įrenginiams ir pan.
 • AIO („All in One“, liet. viskas viename) tipo stacionarūs kompiuteriai, dar vadinami monoblokais, yra išoriškai panašūs į monitorius. Kompiuterio komponentai ir ekranas sumontuoti į vientisą korpusą. Tokia konstrukcija atrodo stilingai ir moderniai. Taip pat Jūs išvengsite erzinančios laidų raizgalynės.   
Kas yra „atnaujintas“ stacionarus kompiuteris?

Atnaujintas (angl. „refurbished“) stacionarus kompiuteris yra išvalytas ir atnaujintas po trumpo ankstesnio jo savininko naudojimo. Tokie prietaisai atrodo ir veikia kaip nauji bei savo techninėmis savybėmis nenusileidžia analogiškiems stacionariems kompiuteriams. Jeigu ieškote tikrai patikimo, žinomo gamintojo kompiuterio savo namams ar biurui bei norite ženkliai sutaupyti, atnaujintas stacionarus kompiuteris – puikus pasirinkimas. Be to, Jums nereikia jaudintis dėl galimų gedimų, nes jiems suteikiama oficiali garantija.